نان بامبو

منو بامبو

نان باگت

ساده

 • باگت فرانسوی
 • مینی باگت فرانسوی

رژیمی

 • مینی روگن فرانسوی
نان ایتالیایی
 • چیاباتا
نان برگر
نان صبحانه
 • نان صبحانه
نان عصرانه
 • سیمیت
 • بریوش
 • شیرمال
 • کشمش و گردو
شیرینی لایه ای
نان سوخاری
 • پودر سوخاری
 • نان سوخاری

راه های ارتباطی

تاریخچه نان برلینر و اهمیت فرهنگی و تاریخی نان برلین در آلمان

 آیا می‌دانستید که تاریخچه نان برلینر به قرن‌ها قبل برمی گردد؟

 برلین، پایتخت پر جنب و جوش و از نظر فرهنگی غنی آلمان، تاریخ شگفت انگیزی در مورد لذت‌های آشپزی خود دارد. یکی از نان‌های لذیذی که به نام این شهر نام گذاری شده است ، نان معروف برلینی است که با نام‌های Berliner Pfannkuchen یا دونات برلینر نیز شناخته می‌شود.

 یک نظریه، تاریخچه نان برلینی را به قرون وسطی می‌رساند، زمانی که روزه یک عمل مهم در دوره‌های مذهبی بود. نانوایان در برلین به عنوان راهی برای تحمل بیشتر دوره‌های روزه داری شروع به ایجاد شیرینی مخصوصی کردند که مصرف آن مطابق با محدودیت‌های غذایی مجاز بود.

 این شیرینی که از خمیر مایه، آرد و سایر مواد ساده تهیه می‌شد، خیلی زود تبدیل به یک خوراکی گرامی در بین روزه‌داران شد.

 بنابراین، اگر به دنبال یک نان سالم، خوشمزه و منحصر به فرد هستید، نان برلینر بامبو یک انتخاب عالی برای شماست!

 

 

 نان برلینر چیست؟

 نان برلینر نوعی نان رول است که منشأ آن برلین آلمان است. نان رول به نانی می‌گویند که بعد از پخت به شکل گرد در می‌آید.

 همچنین به نام برلینر کنپل (Berliner knüppel) نیز شناخته می‌شود که در تاریخچه نان برلینر  به معنای چماق یا چوب برلینی است. 

رول های نان از خمیر مخمر حاوی تخم مرغ، شیر و کره تهیه می‌شوند. خمیر را به شکل توپ در می‌آورند و به شکل دیسک پهن می‌کنند، سپس آن را تا می‌کنند و به شکل کنده‌های بلند در می‌آورند.

 رول ها در فر با بخارپز پخته می‌شوند تا زمانی که پوسته آن قهوه‌ای طلایی و خرده‌های نرم و پفکی پیدا کنند. نان برلینر به طور سنتی با گوشت چرخ کرده به نام بولتن سرو می‌شود که این نان نیز از تخصص‌های برلین است.

تاریخچه نان برلینر

 تاریخچه نان برلینر

 تاریخچه نان برلینر به قرن هجدهم باز می‌گردد، زمانی که یک قنادی برلینی به نام یوهان فردریش کونیگ اولین دونات برلینی را ساخت که نوعی شیرینی پر از مربا شبیه به رول نان است.

 طبق افسانه‌ها، کونیگ یک نانوایی میهن پرست بود که می‌خواست به ارتش پروس تحت رهبری فردریک کبیر بپیوندد، اما به دلیل بینایی ضعیفش رد شد.

 به جای آن به او اجازه داده شد به عنوان یک نانوای مزرعه در هنگ بماند و دونات برلینی را به عنوان راهی برای تشکر از سربازان اختراع کرد. خمیر را روی آتش سرخ کرد و با مربا پر کرد. سربازان این شیرینی را در تاریخچه نان برلینر به نام زادگاه کونیگ، برلین، نام‌گذاری کردند.

 دونات برلینی در سرتاسر آلمان و اروپای مرکزی رایج شد و امروزه نیز به عنوان یک غذای جشن در شب سال نو و در فصل کارناوال مصرف می‌شود.

 نان رول برلینر نوعی از دونات است که به جای سرخ کردن پخته می‌شود و معمولاً به عنوان میان وعده یا یک  غذای خوش طعم با گوشت یا پنیر مصرف می‌شود.

در تاریخچه نان برلینر نام Berliner knüppel ممکن است از شکل رول که شبیه یک چماق یا چوب است یا از اصطلاح عامیانه knüppel که به معنای دردسرساز یا فضول است، گرفته شده باشد.

 

 

 تاریخچه نان به چند قرن پیش بر می‌گردد؟

 تاریخچه نان به طور کلی به زمان‌های قدیم باز می‌گردد، زمانی که انسان‌ها شروع به جمع آوری و آسیاب غلات وحشی کردند و به صورت خمیری قابل پخت روی آتش بودند.

 اولین شواهد از محصولات مشابه نان به حدود ۳۰۰۰۰ سال پیش برمی گردد، زمانی که بقایای نشاسته بر روی سنگ‌هایی که برای آسیاب دانه‌ها و ریشه‌ها استفاده می‌شد، یافت شد.

 اولین نان‌های خمیر شده در تاریخچه برلینر احتمالاً به طور تصادفی ساخته شده‌اند، زمانی که مقداری از خمیر به وسیله مخمر وحشی در هوا تخمیر می‌شود.

 مصریان باستان اولین کسانی بودند که گندم و جو را کشت کردند و روش‌های مختلفی برای پخت نان با استفاده از تنور و قالب ابداع کردند. نان در بسیاری از تمدن‌ها به غذای اصلی تبدیل شد و اغلب به عنوان نوعی ارز، خراج یا هدایای مذهبی استفاده می‌شد.

 نان همچنین نقش مهمی در رویدادهای اجتماعی و سیاسی مانند اعیاد، جنگ‌ها، انقلاب‌ها و اعتراضات داشت.

تاریخچه نان برلینر

 نان برلینی چه معنایی در فرهنگ برلین دارد؟

 در فرهنگ و ناریخچه برلینر، نان برلینی یا همان “Berliner”، نوعی دونات مشهور است که با پخته شدن در روغن تهیه می‌شود با مربا یا خامه و پر شده است.

 این نوع دونات به صورت سنتی در جشن‌ها و مناسبت‌های خاص در برلین مصرف می‌شود و نمادی از این شهر به حساب می‌آید.

 البته در سایر مناطق جهان ممکن است تعبیر متفاوتی داشته باشد و به دلیل یکسان بودن نام با نان حلقه‌ای یا دونات با مربا سرو شود ، البته در بعضی مناطق نیز به عنوان ” برلینر” شناخته می‌شود.

 چگونه دستور پخت نان برلین در طول زمان تغییر کرده است؟

 دستور پخت تاریخچه نان برلینر در طول زمان تکامل یافته و دستخوش تغییراتی شده است. نان برلین در اصل یک دونات مخمر ساده بود که سرخ شده و سپس با مربا یا خامه پر می‌شد.

 با این حال، تغییراتی از دستور غذا در طول سال‌ها ظاهر شده است. برخی از نسخه‌های مدرن شامل مواد اضافی مانند وانیل یا پوست لیمو برای افزایش طعم هستند.

 علاوه بر این، در مواد پرکننده استفاده شده در نان برلینی، تغییراتی وجود داشته است. مربای تمشک به طور سنتی رایج‌ترین پرکننده بود، اما امروزه طعم‌های دیگری مانند پر کردن توت‌فرنگی، زردآلو یا حتی شکلات رایج شده‌اند.

 علاوه بر این، نانوایان با اشکال و اندازه‌های مختلف تاریخچه نان برلینر آزمایش کرده‌اند. در حالی که شکل کلاسیک یک دونات گرد است، برخی از نانوایان اکنون نان برلینی را به اشکال دیگری مانند قلب، ستاره یا مربع می‌سازند تا کمی خلاقیت به آن اضافه کنند.

 توجه به این نکته مهم است که این تغییرات در دستور پخت نان برلین منعکس کننده ذائقه و ترجیحات در حال تکامل مردم و همچنین پیشرفت در تکنیک‌های پخت و دردسترس‌بودن مواد در طول زمان است.

تاریخچه نان برلینر

سخن پایانی 

 در پایان تاریخچه نان برلینر، ملیله‌ای غنی از تاریخ، فرهنگ و غذا را نشان می‌دهد. نان از خاستگاه باستانی آن در ایران تا جایگاه نمادین آن در برلین، نقشی محوری در شکل‌دهی جوامع و ارضای اشتها در طول اعصار داشته است.

 نان برلینر، با ترکیبی منحصر به فرد از تکنیک‌ها و طعم‌ها، به عنوان یادآوری خوشمزه از به هم پیوستگی دنیای ما است. اجازه دهید میراث ماندگار نان برلین را بچشیم و قدردانی کنیم و سنت‌ها و داستان‌هایی را که آن را به گنجینه آشپزی محبوب تبدیل کرده‌اند، زنده نگه داریم.